З допомогою систем сигналізації сигнал тривоги миттєво передається службам порятунку, що дозволяє максимально знизити можливі втрати. Методи оповіщення про небезпеку повинні бути співмірними можливому ризику. Не кожен здодій впаде в паніку і кинеться втікати при спрацюванні сирени. Багато з них точно розраховують час, що залишився до прибуття міліції. Перевага системи сигналізації полягає в максимально ранньому розпізнаванні несанкціонованого проникнення на об'єкт, що охороняється і в оповіщенні служби охорони. Системи охоронної сигналізації служать для контролю за об'єктом, що охороняється, в період відсутності, а в окремих випадках і під час присутності власників.
Основними компонентами сигналізації є: пульт-концентратор (центральний блок), сповіщувачі (датчики), клавіатура, сигналізатор та комунікатор. Сповіщувачі розділяють на такі типи: магнітогерконові, руху, розбиття скла, сейсмовібраційні, затопленя, газові, комбіновані, сповіщувачі для пожежної сигналізації та ін. Елементи системи повинні бути підібрані під конкретний об'єкт з врахуванням його небезпечних зон. Існують різновиди сповіщувачів для охорони територій, які можуть бути встановлені на відкритому просторі, а також безпровідні системи, що не потребують з'єднання кабелем, а використовують радіоканили.
Пульти-концентратори бувають простими, що контролюють декілька зон, і складними, де використовується модульний принцип для маштабування, тобто споруду умовно розділяютьна невеликі частини, в яких встановлюють модулі. До них зводяться сигнали від ближніх елементів, а модулі з'єднують шиною з пультом-концентратором. Такий принцип побудови дозволяє проектувати і створювати системи сигналізації будь-яких об'єктів.